Beyzade markasının temelleri 1999 yılında Güzelyalı Şubesi ile atıldı. Misafirlerin başta Adana kebap, lahmacun ve pide  olmak üzere tüm yemek çeşitleri büyük beğenisini kazandı.

Gün geçtikçe çeşitlerini ve müşteri portföyünü artıran marka, 2004 yılında 2.şubesi olan 100. Yıl Şubesini açmasıyla beraber daha büyük bir metrekarede daha büyük kitlelere hitap etmeye başladı. Gerek Adana halkı gerekse yemek turizmi için şehir dışından Adana’ya gelen misafirlerin uğrak yeri haline geldi. Artık ”Beyzade” markası hem Adana’da hem de bölgede herkes tarafından bilindik bir marka haline geldi.

Bununla beraber bu büyük ilgi karşısında marka, 2014 yılında şehrin en gözde semtlerinden birisi olan Çukurova’da Turgut Özal Şubesini açtı. Hizmet ve yemek kalitesiyle beraber Tabela değeri de her geçen gün artan marka artık bölgenin en büyük metrekaresinde hizmet veren restoranı haline gelmiştir.

Markanın adı duyulmaya başladıkça marka da kendisini geliştirmeye devam ediyordu. Bununla beraber ürün çeşitliliğini artıran marka 2019 yılında ”Beyzade Kebap Steakhouse” konseptiyle sektöre yeni bir soluk  getirdi. Adana Kebap ve diğer yemeklere ek olarak ”Dry aged (Kuru Dinlendirme), Fırın Tandır, Hamburger” çeşitleriyle bölgenin hem açık hem de kapalı alanda en büyük restorantını açtı. ”Beyzade” markası şu an 5 bin metrekare ve 300 den fazla çalışanıyla tüm Türkiye’den gelen misafirlerini ağırlamaya devam etmektedir.

Misyon ve Vizyon

Markanın kurucusu olan Daşkıran kardeşlerin 35 yıllık tecrübelerini nesilden nesile bu mesleği layıkıyla bırakmak için tüm özverisi ve bilgi birikimini diğer kardeşlerine de aktarıp markanın temel yapı taşlarını da atmıştır. Sonsuz lezzet, koşulsuz müşteri memnuniyeti ve kültürel değerlerine odaklı bir marka olmak için daima ileri hedefler koymayı ilke edinmiştir.